
Dizel je gorivo po izboru za niz proizvoda, uključujući agregate i motore koji se koriste u pomorstvu, železnici, građevinarstvu i rudarstvu, ali postoje alternative. Sa zabrinutostima zbog porasta klime, preduzeća, deoničari i zakonodavci traže opcije zamene za dizel u vozilima i primenama za proizvodnju električne energije. Prilikom izbora treba razmotriti i smanjenja emisija alternativnih goriva.
Dizel - zašto je popularan i šta se promenilo?
Dizel je gorivo po izboru decenijama, sa dobrim razlogom. Relativno je jeftin, široko dostupan i dobro se obavlja. Dizel motori su u toku sa malim održavanjem. Punjenje gorivom je lako jer je infrastruktura dugo vremena na raspolaganju i univerzalno je dostupna. Međutim, dizel je fosilno gorivo napravljeno od sirove nafte i, kada se sagori, oslobađa gasove staklene bašte.
Emisije iz izduvane cevi takođe uključuju NOx i čestice, što može negativno uticati na kvalitet vazduha. Zbog toga se propisi o korišćenju dizela pooštre u zemljama širom sveta.
Obnovljivi dizel, prednosti i invaliditeti
Hidrotretirano biljno ulje (HVO), ili "obnovljivi dizel", proizvodi se od biljnih ulja i životinjskih masti i ulja. Može se koristiti u odabranim dizel motorima bez modifikacija i može se koristiti kao "drop-in" zamena za dizel, i jednako dobro funkcioniše. Net CO₂ emissions for HVO are typically 70% lower than diesel, depending on how the fuel is produced and distributed, as the renewable feedstock seed to make HVO absorbs carbon when growing. Emisije iz izduva su takođe čistije od onih iz dizel motora. HVO je, međutim, i dalje skuplji od dizel motora, posebno tamo gde nema vladinih subvencija i podsticaja. Pored toga, upotreba HVO je ograničena dostupnošću feedstoka.
Biodizel i bliži pogled na mešavine koje mogu biti prednosti
Biodizel je obnovljivo gorivo koje se proizvodi esterifikovanim masnoćama kao što su biljno ulje, životinjske masti ili ulje za kuvanje - isti izvor hrane koji se takođe može koristiti za proizvodnju HVO. Najčešće se meša sa dizelom kako bi se smanjila neto CO i druge zagađujuće emisije. Dostupne su mešavine sa različitim proporcijama biodizela. B20 blends, which contain 20% of biodiesel is a common blend which advantageously balances cost and emissions, and can generally be used in engines with no modifications. Veće mešavine se ređe koriste direktno kao transportno gorivo jer zahtevaju modifikacije motora, mogu prouzrokovati probleme u kompatibilnosti materijala i predstavljati određene poteškoće u skladištu.
Prirodni gas - zašto se najčešće koristi alternativno gorivo?
Prirodni gas se decenijama koristi kao gorivo u vozilima. Danas je to najšire korišćeno alternativno gorivo. Vozila na prirodni gas imaju performanse kao i dizel vozila, ali često sa nižim CO i emisijama kao što su NOx i čestice. Prirodni gas se ili skladišti u tečnom (LNG) stanju ili u komprimovanom (CNG) stanju. Izbor zavisi od infrastrukture. U oblastima u kojima infrastruktura prirodnog gasa postoji ili gde ima smisla instalirati, recimo, za vozni park vozila koja putuju u lokalnom području, to može biti razuman ekonomski i ekološki izbor.
Upotreba obnovljivog prirodnog gasa u vašem putu dekarbonizacije
Obnovljivi prirodni gas se dobija iz biogasa, gasa bogatog metanom koji nastane usled fermentacije organskog otpada kao što su besprekoran đubrivo, otpadni mulj ili deponijska organika. Obnovljivi prirodni gas može omogućiti motorima da efikasno dostignu ugljeničnu neutralnost. U nekim slučajevima, kao što je slučaj kada je biogas by-proizvod fermentacije koja se prirodno javlja i kada bi se oslobodio u atmosferu, ako ne i za upotrebu kao gorivo, obnovljivi prirodni gas čak može biti gorivo sa negativnim ugljenikom. Adekvatno obrađen, obnovljivi prirodni gas gotovo se ne razlikuje od prirodnog gasa. Može se koristiti u vozilima na prirodni gas i u mnogim industrijskim primenama, kao što je proizvodnja električne energije.
Mešavine prirodnog gasa i vodonika - prednosti i izazovi
Zeleni vodonik može se mešati sa prirodnim gasom i ubrizgava se u cevovod za prirodni gas. To automatski smanjuje intenzitet ugljenika svih primena na prirodni gas koji opsluživa cevovod. Korišćenje sistema cevovoda za distribuciju mešavina goriva koje uključuju vodonik nije novo i, na primer, se praksa već godinama koristi na ostrvu Oahu na Havajima (SAD).
Gasne službe širom sveta procenjuju mogućnost mešanja zelenog vodonika u njihove sisteme za distribuciju. Various pilot schemes plan to introduce renewably produced hydrogen into natural gas pipelines, replacing up to 20% of natural gas content by volume in distribution systems. Prednost je momentalno smanjenje emisije gasova staklene bašte. Međutim, smatra se da veća koncentracija vodonika donosi više izazova u pogledu uticaja goriva na infrastrukturu i gasne uređaje.
Zeleni vodonik i zašto bi to mogao biti zeleni energetski nosilac budućnosti
Zeleni vodonik ili vodonik napravljen korišćenjem obnovljive energije može biti nosilac zelene energije budućnosti. Zeleni vodonik može funkcionisati kao izvor električnih vozila na gorivne ćelije i vozila opremljenih motorom sa unutrašnjim sagorevanjem, posebno modifikovanim za vodonik. Kada se pogoni zelenim vodonikom, gorivne ćelije zajedno sa električnim motorom često su efikasnije od motora sa unutrašnjim sagorevanjem koji radi na benzin.
Lična vozila koja rade na vodonik dostupna su godinama, ali još uvek nisu dobila glavnu žalbu. Za to vreme, sa povećanjem obnovljivih izvora energije i izlaskom iz stanica za punjenje vodonika, posebno u Kaliforniji (SAD), vodonik može imati mnogo više smisla za teška komercijalna vozila. This is why Cummins Inc. is currently developing a 15-liter and a 6.7-liter hydrogen engine.
Metanol; gorivo koje se razmatra u vašem putovanju dekarbonizacije
Metanol, poznat i kao drveni otpadnik, perspektivni je energetski prevoznik koji se danas prvenstveno dobija od prirodnog gasa. Metanol se retko proizvodi iz zelenog vodonika danas, međutim predviđa se da će se to promeniti u bliskoj budućnosti.
Za razliku od vodonika, metanol je tečnost na temperaturi okoline, što olakšava skladištenje i rukovanje. Može se lako sintetizovati iz vodonika korišćenjem poznatih industrijskih procesa. Metanol je gorivo visokog oktana koje u pravom motoru može da odgovara performansama dizel goriva. Može se koristiti u različitim primenama, uključujući gorivo za motore sa unutrašnjim sagorevanjem. U stvari, metanol je gorivo za performanse koje se koristi decenijama u trkačkim vozilima kao što su indijski automobili i monstrumski kamioni. Prvenstveno iz bezbednosnih razloga- metanolni požari se lakše gase i sagorevaju bez dima.
Amonijak i zeleni amonijak - kako se porede sa drugim alternativnim gorivima?
Poput metana, amonijak je još jedan energetski prevoznik koji se može proizvesti iz zelenog vodonika. Kao tečnost, lakše je skladištenje i transport po drumskom, železničkom ili plovilu od gasnog vodonika. Međutim, to je toksičan za ljude i stvara emisije NOx tokom sagorevanja, ali su zagovornici uvereni da se ovim izazovima može upravljati dodatnom opremom i bezbednosnim merama.
Zeleni amonijak je perspektivna zamena za amonijak dobijen tradicionalnim sredstvima u industrijskim primenama kao što je proizvodnja đubriva. Zeleni amonijak takođe se može koristiti za pogon motora sa unutrašnjim sagorevanjem, iako je najbolji izbor za vrlo velike motore kao što su oni koji se koriste za pogon morskog pogona. Međutim, lanac snabdevanja za zeleni amonijak još uvek nije dovoljno zreo za široko usvojenje. Iako je amonijak mnogo lakši za skladištenje od vodonika, ovaj motor ima znatno manju gustoću energije od dizel goriva. To zahteva veće rezervoare za gorivo od uporedivih dizel motora koje bi koristio. Važno je zapamtiti da se stanje usvajanja između alternativnih goriva može razlikovati.